W jaki sposób należy przeprowadzać zabiegi konserwujące klimatyzację? Jakie czynności trzeba wykonać? Czy konserwacja klimatyzacji może zostać wykonana samodzielnie, czy lepiej zwrócić się do fachowców w tej dziedzinie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w poniższym artykule.
Cykliczna konserwacja klimatyzacji - co to takiego?
Konserwacją nazywa się wszystkie czynności, których celem jest utrzymanie czegoś w dobrym stanie lub zabezpieczenie jakiejś rzeczy, przedmiotu, urządzenia przed zepsuciem, utratą właściwości poprzez nadanie jej wyższego stopnia trwałości.
Konserwacja klimatyzacji - w jaki sposób się ją przeprowadza?
Mając na uwadze powyższą definicję, można powiedzieć, że konserwacja klimatyzacji polega na utrzymaniu urządzenia w dobrym stanie i zabezpieczeniu go przed czynnikami, które mogą wpłynąć na skrócenie jego żywotności czy trwałości. Jakie czynności wchodzą w skład całego procesu konserwacji?
Konserwacja klimatyzacji to czyszczenie, dezynfekcja i odgrzybianie:
- skraplacza;
- parownika;
- filtrów;
- oraz pozostałych elementów urządzenia.
Fachowa konserwacja urządzenia do klimatyzacji musi być drobiazgowa i dokładna. Stan klimatyzatora ocenia się, sprawdzając jego szczelność, zawartość czynnika chłodzącego, by uzupełnić jego niedobór, jeśli zajdzie taka konieczność, a także każdą inną funkcję urządzenia.
Jak często przeprowadzać konserwację klimatyzacji
Każdy specjalista zajmujący się konserwacją klimatyzacji stwierdzi, że zabiegi konserwujące powinny być przeprowadzane minimum raz do roku. Warto jednak zaznaczyć, że klimatyzacja, która pracuje często i na większej powierzchni, powinna być sprawdzana częściej. Urządzenia działające w barach, pubach, pokojach hotelowych czy salach bankietowych powinny być sprawdzane z większą częstotliwością.
Jeśli klimatyzacja pracuje tylko latem, można serwisować ją raz do roku, gdy sezon minie. Inne urządzenia, które działają nie tylko w celu chłodzenia, ale na przykład do ogrzewania czy osuszania wentylacji, a także poza sezonem letnim, powinny być serwisowane przynajmniej co pół roku.
Konserwacja klimatyzacji - samodzielna czy oddana w ręce fachowców?
Konserwację klimatyzacji powinni wykonywać jedynie doświadczeni profesjonaliści. Samodzielna konserwacja klimatyzacji może być nie tylko nieskuteczna, ale również groźna dla samego urządzenia. Ryzyko awarii czy usterki jest niezwykle wysokie, dlatego należy skorzystać z usług fachowców.
Jesień i zima to najlepszy czas, aby skorzystać z usług firm zajmujących się serwisowaniem klimatyzacji. Wtedy to sprawdzenie stanu urządzenia, odgrzybianie jego elementów, czyszczenie i dokonywanie innych czynności konserwujących przebiegnie łatwo, szybko i efektywnie.